Ana Sayfa  /  GÜNDEM  /  Sağlıklı Bir Hayat İçin Sağlıklı Adımlar
  • Facebook da Paylaş
Sağlıklı Bir Hayat İçin Sağlıklı Adımlar
  • 09-11-2019
  • 0 yorum
  • 13077 okunma
UTEF Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu, Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut Işığı Derneği ve Antalya Zeytinköy Anadolu Aleviliği Kültürünü Yaşatma ve Geliştirme Derneği ortaklaşa “Sağlıklı Bir Hayat İçin Sağlıklı Adımlar” programı organize etti.
Merkezi’nde düzenlenen programa konuşmacı olarak, Şehit Dr. Atila Nizam Sağlıklı Hayat Merkezi ve Atatürk Devlet Hastanesi Semt Polikliniği kadrosundan, Dr. Ali İhsan Küçük, Dr. Sema Durak, Sosyal Çalışmacı Sebahat Balcı, Sosyal Çalışmacı Işıl Ateş,  Sosyal Çalışmacı Soner Utku Yüksel, Ebe Nuriye Arguç, Fizyoterapist Dilek Bulut Güleşci, Fizyoterapist Yazgan Yücel, Psikolog Merve Erdoğan, Psikolog Kutlay Yüksel ve Diyetisyen Handan Aytimur Erdem katıldı.
     Programın açılış konuşmasında söz alan UTEF Genel Başkanı Mete Kaçar, selamlama ve teşekkür konuşması yaptıktan sonra söze başlayan, Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut Işığı Dernek Başkanı Güldane Kaya: Bu tür bilinçlendirme programlarının vatandaşlarımıza oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bende bir vatandaş olarak konu sağlık hizmetleri olunca birçok konuda eksik olduğumu fark ediyorum. O yüzden bu tür bilinçlendirme programlarını sonuna kadar destekliyorum. Dedikten sonra katılımcılara ve misafirlere “hoş geldiniz” dedi. Programda ilk konuşmacı olan Dr. Ali İhsan Küçük, Şehit Dr. Atila Nizam Sağlıklı Hayat Merkezi’nin çalışma prensiplerini ve birimlerini detaylı şekilde dinleyicileri aktardı. Küçük şöyle devam etti: Sağlıklı Hayat Merkezi’mizde öncelikli olarak vatandaşlarımız, hastalanmadan önce alabilecekleri önlemler ve tedavi yöntemleri için bize geliyorlar. Merkezimizde sigara bırakma, çeşitli kanser tarama, çocuk gelişimi, fizik tedavi ve diyetisyenlik birimi mevcut. Vatandaşlarımız şüphe duydukları konuda gerekli birimlerimize “ücretsiz” şekilde doğrudan başvurabiliyor.
       Dr. Ali İhsan Küçük ’ten sonra söz alan Dr. Sema Durak, Sağlıklı Hayat Merkezi’nin KETEM biriminde çalıştığını söyledi ve Dr. Sema Durak şöyle devam etti. “Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’mizin kanser tarama biriminde rahim ağzı kanseri taraması ve HPV testlerini ücretsiz olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. 30 ve 65 yaş aralığında kadınlar HPV testi için mutlaka başvursunlar. Erken önlem alındığında tedavi çok daha olumlu şekilde devam ediyor. Maalesef dünyada yarım milyon kadın rahim ağzı kanserine yakalanıyor. Lakin 5 yılda bir yapılan HPV testi rahim ağzı kanserinden korunmak için en iyi yöntemdir. Ve burada paylaştığımız bilgileri mutlaka eşimize dostumuza ve arkadaşlarımıza anlatmalıyız böylece birimlerimizin duyulmasını ve erken teşhis için HPV testinden haberi olmayan kadınlarında haberinin olmasını sağlarız.“ dedi. Konuşmasından sonra Sağlıklı Hayat Merkezinin tüm vatandaşlarımıza “ücretsiz” olduğunu belirterek teşekkür etti.
       Programda konuşan Psikolog Merve Erdoğan ayrıca çocuk gelişimi, ergenlik dönemleri ve aile içi sorunlar gibi birçok konuda da birimimizin psikolog danışmanlığından destek alınabileceğini söyledi. Bunun yanında programa katılan diyetisyen, sosyal çalışmacı ve fizyoterapistler, kendi birimlerinin işleyişleri hakkında dinleyicileri bilgiler aktardı.
       Programın sonunda Dr. Ali İhsan Küçük’e UTEF Genel Başkanı Mete Kaçar tarafından bir plaket takdim edildi. Daha sonra tüm katılımcılara ise katılımlarından ve bilgilerinden ötürü birer teşekkür belgeleri takdim edildi.
 
Samsung Galaxy akıllı telefonumdan gönderildi.
Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV