TERS AÇI

KENAN ŞEREF DEMİRKAN

Tarih : 14-09-2018 17:42

YARGININ YAVAŞ İŞLEYİŞİ

Adalet Bakanlığı Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı İstatistiklere göre 2004’te DGM’lerin yerine kurulan mahkemelerinde bir dava ortalama 450 günde bitirilirken, diğer ağır ceza mahkemelerinde 347, asliye cezalarda 338, çocuk mahkemelerinde 357 gün sürüyor. Ceza mahkemelerinin ortalaması 210 gün.

Aile mahkemesindeki bir dava 158 günde karara bağlanırken, asliye ticarette 176, asliye hukukta 257 ve iş mahkemelerinde 329 gün sürüyor. Kadastro mahkemesinde bir davanın bitmesi için 441 gün gerekiyor. Hukuk mahkemelerinde bir dava 177 günde bitiyor. Ancak davalar için yerel mahkemelerden sonra bu kez Yargıtay aşaması başlıyor. Yine Adalet Bakanlığı verilerine göre Yargıtay Ceza dairelerinde bir davanın ortalama süresi 348 gün olurken, Ceza Genel Kurulu’nda ise 59 günde sonuçlanıyor. Yargıtay’ın hukuk dairelerinde ise 27 gün.

Adil yargılanmanın ihlali

Duruşmaların eksik belge, bürokratik engeller, eksik soruşturma ve genellikle yoğun iş yüklü nedeniyle kimi zaman dosya üzerinden işlem yapılarak ertelenmesine neden oluyor. Yıllarca uzayan davalarda etkili bir sonuç alınmayınca da mağdurlar haklarını AİHM’ de arıyor. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin adil yargılanma hakkı olduğu belirtiliyor.2004 rakamlarına göre AİHM Türkiye hakkındaki 77 dava da AİHM yolcusu.

İki mahkeme arası üç celse

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi prof. Dr. Süheyl Donay, AİHM’nin uzun yargılama konusunda yerleşmiş içtihatları olduğunu belirterek, buna göre dava süresinin tanık ve sanık sayısı, dosyanın geniş olması, kanıtlara zor ulaşabilmesi gibi nedenlerle üç ya da dört yıla kadar uzayabileceğini belirtti. Türkiye’de yargılanmanın çok uzun sürdüğünü vurgulayan Donay, şöyle konuştu: ”Dava yerel mahkemede sonuçlandıktan sonra Yargıtay aşaması var. Oradan en erken bir ya da iki yılda sonuç çıkıyor. Türkiye’de duruşmaların arası uzun.Adli tatil giriyor.tanık,sanık bulunamıyor.Hakim ve savcıların iş yülü çok fazla.Bir de bürokrasi var. Üst kattaki mahkemedeki dosyanın işlem için bir alt kattaki mahkemeye gönderilmesinin altı ay, yani neredeyse üç duruşma sürdüğü olayları hatırlıyorum.”

  • Facebook da Paylaş

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV