Ana Sayfa  /    /  Tarih'te bugün
  • Facebook da Paylaş
Tarih'te bugün
  • 30-01-2019
  • 0 yorum
  • 11668 okunma
İlk resmi tv yayını Ankara'da yapıldı.

30.01.1968 'de TRT Ankara Televizyonu deneme yayınlarına başladı.

Ülkemizde ilk televizyon yayınlarım, İstanbul
Teknik Üniversitesi başlattı. Yayınlarla ilgili 
çalışmalara 1950 yılında geçildi. Projenin uygulama alanına girmesi, verici cihazlarının gelmesi 1952'de tamamlandı. Aynı yıl da yayına geçildi. 

Yayınlar, cihazların yetersiz oluşu ya da tahsisat yokluğu nedenleriyle daha çok stüdyo çalışmalarıydı.Ancak, bir keresinde kamera, Taşkışla'daki Teknik Üniversite binasının damına çıkarıldı ve Mithatpaşa Stadyumu'nda oynanan bir futbol maçı, oradan görülebildiği kadarıyla seyircilere iletildi.

Teknik Üniversite'nin yayınlarını izleyenlerin sayısını kesin olarak söylemek mümkün değildi.Zira, TV sahiplerinden hiçbirinin PTT'ye kaydı yoktu.

Bununla birlikte, İstanbul'da o yıllarda 2 bin televizyon alıcısının bulunduğu tahmin ediliyor. Her cihazın en azından 5 kişi tarafından seyredildiği düşünülürse, Teknik Üniversite'nin televizyon yayınlarım 10 bin kişinin izlediği söylenebilir.

TV yayınlarının yayın çevresi de kesin olarak bilinmiyordu. Ancak,yayınların İstanbul yakasında Yeşilköy'e,Anadolu yakasında da Suadiye'ye kadar uzandığısanılıyor. Üniversite'nin televizyon vericisinin gücü de oldukça düşük: 50 watt. Oysa,ciddi bir yayın için en azından 500 wattlık birverici gerekmekteydi.

 

TV yayınlarının büyük bölümünü canlı yayınlar oluşturuyordu. Bu yayınlara katılanların hemen hepsi, "gönüllü" sanatçılardı. Batı Müziği bölümünü 25-30 kişilik bir senfoni orkestrası üzerine almıştı. Yayınlarda "tiyatro"ve "sinema"nında ayrı bir yeri vardı. Ali Esin'in, harita üzerinde verdiği haftalık hava raporları hayli ilgi topluyordu.

TRT Televizyonu, 1964'te resmen kuruldu.İlk kuruluş yeri, Ankara'daki Mithatpaşa Caddesi'nde bulunan stüdyo idi. 31 Ocak 1967 akşamı ilk resmi televizyon yayını, Ankara'da yapıldı. 1968'de Almanya'dan sağlanan
5 KW'lik verici ile kapalı yapılan yayınlar,devreden çıkarıldı. 31 Ocak 1968'de ise TV deneme yayınları haftada 3 gün olarak başladı.
 

Bu deneme yayınları S. yıl sürdü.Yayınlar, 31 Ocak 1971'de 4 güne, 21 Haziran 1972'de de 5 güne çıkarıldı. 1971 Ekim'-inde İstanbul-İzmir-Ankara radyolink sistemi,TV nakline müsait hale geldi.
 

TRT, Ankara programlarını 1 Aralık 1971 'de Çamlıca'daki PTT radyolink terminali vasıtasıyla İstanbul'a aktardı. Bu yayınlar, 26 Ağustos 1972'ye kadar İstanbul seyircisine yine İstanbul Teknik Üniversitesi Televizyonu aracılığıyla seyrettirildi. 30 Ağustos 1972'den itibaren ise Çamlıca'daki istasyon, 2.5 KW
güçlü yayına geçti.TV'nin kendi ürettiği programlar, yayınların yüzde 72'sini, dış kaynaklı yayınlar ise yüzde 28'ini teşkil ediyordu.

 

Mahmut Tali Öngören, TRT'nin ilk Program Dairesi Başkanı ve Ankara Televizyonu'nun ilk müdürü oldu.

 

 

 

 

 

 

WhatsApp İhbar Hattı

    0505 774 7 447
         MAİL
[email protected]

HABER MÜDÜRÜ 

GENEL YAYIN YÖNETMENİ

 

KENAN ŞEREF DEMİRKAN

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV

Antalya Haberleri | Sondakikaantalya.com | Antalya Güvenilir Haber | 07 Haber Magazin | Son Dakika Antalya

Tüm hakları saklıdır ® 2014 Antalya Haberleri | Sondakikaantalya.com | Antalya Güvenilir Haber | 07 Haber Magazin | Son Dakika Antalya