Kepez’den Antalya’ya en zengin çocuk kütüphanesi

Kepez Belediyesi’nin, Dokumapark’a inşa edeceği Dr. Burhanettin Onat Çocuk Kütüphanesi’nin temelleri törenle atıldı. Antalya’nın en zengin çocuk kütüphanesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklara armağan edilecek. 

16 Temmuz 2021
Kepez’den Antalya’ya en zengin çocuk kütüphanesi

 

Kepez Belediyesi, kültür ve sanat adasına dönüştürdüğü Dokumapark’a bir kütüphane daha kazandırıyor.  Antalya’nın en zengin kütüphanesi Cemil Meriç Kütüphanesi’nden sonra, Dokumapark’a Antalya’nın en zengin çocuk kütüphanesi  inşa edilecek. Cumhuriyetin ilk yıllarında Antalya’da sıtma mücadelesinin en etkili isimleri arasında yer alan Dr. Burhanettin Onat’ın isminin verileceği kütüphanenin temelleri törenle atıldı. Temel atma törenine Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez Muhtarlar Dernek Başkanı Feyzullah Büyükkeleş, AK Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, Dr. Burhanettin Onat’ın torunu Mehmet Zaim ve davetliler katıldı.

Antalya’ya büyük hizmet

Temel atma töreninde duygu ve düşüncelerini dile getiren Kepez Muhtarlar Dernek Başkanı Feyzullah Büyükkeleş, Kepez’de her gün bir temel atma, bir açılış yapıldığını ve kendilerinin bu hıza yetişmeye çalıştıklarını söyledi. Temel atma töreninin onur konuğu Dr. Burhanettin Onat’ın torunu Mehmet Zaim’de, “Dedem, Antalya’da çeşitli konumlarda sonsuz hizmetler vermiştir. Doktor, belediye başkanı ve belediye reisi olarak, hizmet yarışına girmiş, kendisi Antalya’nın kültür yapısı ve bunun taşlarını yerleştirmek için büyük çabalar harcamıştır.” dedi.  

En zengin çocuk kütüphanesi

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’de, Antalya’nın en zengin çocuk kütüphanesini yapmak için kolları sıvadıklarını söyledi. Çocuk kütüphanesinin hemen yanı başında bulunan siyah ve kırmızı renkli buharlı kara treni göstererek, bu trenin çok anlam ifade ettiğine değinen Tütüncü, “Bu tren 1930 yılı Almanya yapımıdır. Satın alma sözleşmeleri Sultan Abdülhamit tarafından yapılmış. Devlet Demir Yolları’na kazandırılması da Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde olmuş. 1980 yılına kadar Devlet Demir Yollarında hizmet verdikten sonra bir şehrimizde çürümeye atılmış. Biz bunu bulduk, onardık, ortadan ikiye bölerek 2 tır ile Antalya’ya getirdik. Biz raydan önce treni Antalya’ya getirdik ve Dokumapark’a koyduk. Ardından da Haydarpaşa’da hurdaya ayrılmış vagonu da güzel bir çocuk kütüphanesi haline getirdik ve adına da ‘Tren Kütüphane’ dedik. Güzel bir istasyon da tasarladık. Antalya’da ray yok, tren yok. Antalya’nın çocukları treni bilmiyor. Çocuklarımıza böylesi güzel ortamlarda okuma sevgisi aşılamanın çok iyi bir şey olacağını düşündük. Bu nedenle Tren Kütüphaneyi burada anlamlı bir çalışma olarak gördük. “diye konuştu.

2023 yılına 16 kütüphane

Güzel bir istasyonla bu çalışmanın zenginleştirileceğine de değinen Tütüncü, “İstasyonun içini de hiç bozmadan burayı çocuklarımız için bir kütüphaneye çevirelim istedik. Bugün buraya yapmak istediğimiz bu. Çocuklar bir trene, gerçek bir tren istasyonundan geçecek. Burası adeta bir mini müze olacak, güzel bir çocuk kütüphanesi de olacak, atölye çalışmaları da yapılacak. 2023 yılı sonuna Kepez’e 16 kütüphane kazandırma gibi bir hedefimiz varken, o hedefe de hizmet edecek önemli bir ihtisas kütüphanesi olacak. Bu tren kütüphane çok önemliydi. Buranın ismi de çok özel olmalıydı. Burhanettin Onat büyüğümüz gerçekten bir Antalya sevdalısıydı. Burhanettin Onat’ın Antalya için ne anlam ifade ettiğini anlatmaya kalksak saatlerce konuşmamız gerekir. Onu Kurtuluş Savaşı’nda cepheden cepheye askerimize şifa taşıyan bir doktor olarak görürüz. Savaş biter asrın vebası vereme karşı elinde çantasıyla Antalya’yı köy köy gezen, nice çocukları hayata bağlayan, onlara şifa götüren bir doktor olarak görürüz. Türkiye’nin demokrasiye ilk geçiş denemelerinde onu serbest fırkanın Antalya il başkanı olarak görürüz. Onu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışma arkadaşlarından birisi olarak görürüz. Dr. Burhanettin Onat’ı Antalya’nın efsane belediye başkanlarından biri, takvimler 1950’lileri gösterdiğinde Menderes iktidarının kudretli bir mebusu olarak görürüz. Dokuma Fabrikasına bakınca, Havaalanına bakınca Burhanettin Onat’ı görürsünüz. Otomatik telefon santrallerinin kuruluş hikayesini dinlediğinizde, Ferrokrom Fabrikası, Antbirlik, Kepez Elektrik Santrali’nde Burhanettin Onat’ın imzası vardır.” dedi.

Dokuma Fabrikasına çok büyük emeği geçti

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Dokuma Fabrikası’nın kente kazandırılmasında Dr. Burhanettin Onat’ın büyük emeği olduğunu belirterek, 5 Ocak 1956’da temeli atılan fabrikanın 1 Ekim 1961’de açıldığını, açılıştan 13 gün evvel ise Adnan Menderes’in idam edildiğini, Dr. Burhanettin Onat’ın da, yassıadada yargılanarak, 10 yıllık ağır hapis cezasına  mahkum edildiğini hatırlattı. 

Kütüphane 23 Nisan 2022’de açılacak

Bu konunun kendisini çok hislendirdiğini bildiren Tütüncü, “ Bu şehrin çocukları bu güzel kütüphanede kendilerini mutlu hissetsinler. Bu kütüphane onlara doktor amcalarını unutturmasın istedim. Bu kütüphaneyi 23 Nisan 2022 günü, çocuk bayramı hatırasına açacağız. Bu sevinç hepimizin olacak. Burhanettin Onat, Dokuma Fabrikası ile bütünleşmiş bir isimdir. Burhanettin Onat’ı anlamak demek, Türk Ocağı’nı anlamak demektir. Türk Ocağı’nın milli mücadelede hangi duydu ve düşüncelerle kurulduğunu anlamak demektir. Burhanettin Onat, Türk Ocağı Antalya Şubesi’nin de kurucu bir büyüğümüz.” diye konuştu.

Eserlerimiz büyüklerimizi hatırlattıkça güzel

Antalya Dokuma Fabrikası’na kazandırılan Antalya’nın en zengin kütüphanesinin de özel bir isimle, Cemil Meriç ismiyle taçlandırıldığını hatırlatan Tütüncü, “Bu eserlere seçtiğimiz isimler, böylesi büyüklerimizi hatırlattıkça güzel. Biz unutmamaya devam edeceğiz. Şehre, kalbimize, umutlarımıza iz bırakmış büyüklerimi her vesileyle tekrar tekrar hatırlayacağız.”

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün konuşmasının ardında Dr. Burhanettin Onat Çocuk Kütüphanesi’nin temeli butona basılarak atıldı

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.