Ana Sayfa  /  ANTALYA HABERLERİ  /  Antalya’da bir ilk!
  • Facebook da Paylaş
Antalya’da bir ilk!
  • 11-09-2019
  • 0 yorum
  • 10439 okunma
Son yıllarda çeşitli branşlarda yaygın olarak kullanılan ve hastalara sağladığı pek çok yaşamsal avantajla cerrahide “en ileri teknoloji” olarak kabul edilen “robotik cerrahi”, Antalya’da Prof. Dr. Levent Altınel ve Op. Dr. Cengiz Yılmaz tarafından 3 yıldır diz protezi ameliyatlarında başarıyla uygulanıyor.

Teknolojideki hızlı gelişmeye hekimlerin tecrübesi de eklenince günümüzde pek çok ameliyat artık daha kolay ve konforlu hale geliyor. Bunlardan biri de robotik cerrahi. Özellikle robotik sistemle yapılan kısmi ya da total diz protezi ameliyatlarının başarısı günümüzde %95’lerin üzerine çıkmış durumda.

Antalya bu anlamda şanslı illerin arasında. Çünkü; yüksek maliyeti nedeniyle ülkemizde çok yerde bulunmayan navigasyonlu robotik cerrahi teknolojisi Antalya’da 3 yıldır konusunda deneyimli doktorlar tarafından üstelik uygun maliyetle başarıyla uygulanıyor. Diz protezi ameliyatlarında gelinen en ileri teknolojiyi ifade eden ve hata payını 1 mm’ye düşüren navigasyonlu robotik cerrahi sayesinde doğru protez yerleşimi yapıldığı için protez ömrü daha uzun oluyor, bu sayede ameliyat sırasında daha az kemik ve kan kaybı yaşanıyor.

Robotik Navigasyonla 1000 Ameliyat…

Güçlü ortopedi kadrosuyla Antalya’da fark yaratan ve bu anlamdaki; teknoloji, AR-GE ve IK yatırımları ile öne çıkan Uncalı Meydan Hastanesi tarafından Antalya ile tanıştırılan robotik navigasyonla yapılan diz protezi ameliyatlarında şimdiye kadar 1000 başarılı ameliyat gerçekleştirildi. Prof. Dr. Levent Altnel ve Op. Dr. Cengiz Yılmaz tarafından başarıyla yapılan robotik navigasyonlu diz protezi ameliyatları sayesinde hastalar daha konforlu bir yaşam sürdürüyor.

Konu ile ilgili bilgi veren Ortopedi ve Travmatoloji Diz Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel “Robotik cerrahi operasyonu, Navigasyon kulanımı sayesinde, kemik kesimleri bilgisayar eşliğinde yapılıyor ve bu sayede hata payı 1 mm’ ye düşürülüyor. Gerçekleştirilen ameliyat sonrasında dizlerde esneklik ve tam bükülebilirlik sağlanıyor. Hastalar erkenden ayağa kalkabiliyor, yürüyebiliyor, hatta sportif aktivitelerden rahatlıkla faydalanabiliyor. Her aşaması büyük bir hassasiyetle gerçekleşen operasyon hastaya da hem ameliyat esnasında hem de ameliyat sonrası iyileşme döneminde büyük avantajlar sağlıyor. Bu da ameliyatın hasta açısından daha konforlu hale getiriyor” dedi.

Sağlık Turizmine Katkı…

Sağlık Turizminin de başkenti olma yolunda ciddi mesafe alınan Antalya’da robotik navigasyonlu diz protezi ameliyatlarının yapılıyor olması da gerek il dışından gerekse de ülke dışından pek çok hastayı Antalya’ya çekiyor. Robotik Navigasyonlu diz protezi ameliyatı imkanına sahip olmayan il veya ülkelerden pek çok hastayı hastanelerinde başarıyla ameliyat ettiklerine dikkat çeken Levent Altınel; “Bu teknolojinin Antalya’da olması nedeniyle Türkiye’nin pek çok ilinden hatta farklı ülkelerden hastalar ilimize geliyor. Hasta portföyümüz bu anlamda çok geniş bir coğrafyaya ulaşmış durumda. Gerek kaliteli ve teknolojik sağlık hizmeti gerekse de Antalya’ya Türkiye’den ve dünyanın her yerinden uçak imkanları nedeniyle sağlık turizmine de ciddi katkı vermeye başladık. Öyle ki, yakın dönemde Azerbaycan, Almanya, İngiltere, Irak, İran ve Rusya gibi farklı destinasyonlardan hastaları almaya başladık” dedi.

Diz Protezinden Korkulmamalı…

Eklem kireçlenmesinin ileri yaş, ailevi yatkınlık, fazla kilo, aşırı yüklenmeler, düşme, geçirilmiş kaza ve tekrarlı cerrahi operasyonların sebep olabileceğini belirten, özellikle kalça ve diz protezleri yani ‘Artroplasti’ konusunda uzmanlaşan Ortopedi ve Travmatoloji Uzman Prof. Dr. Levent Altınel, günümüzdeki teknolojik gelişmelerin de yardımıyla son çare olarak uygulanan diz protezi ameliyatlarından korkulmaması gerektiğinin de altını çizdi. Altınel; dünyada diz ameliyatlarında gelinen en ileri noktayı ifade eden ‘Robotik Sistemi’ in hata payını minimuma indirmesinin yanı sıra ameliyat sonrası iyileşme sürecinin de daha kısa, daha ağrısız ve daha kaliteli hale getirdiğine dikkat çekti. Levent Altınel; “Klasik ameliyatlara oranla daha küçük kesi yeterli olduğundan kan kaybı daha az, iyileşme süresi çok daha hızlı olur. Protezin hastaya en uygun şekilde yerleştirilmesi sayesinde dizlerin yeterince bükülebilmesi mümkün olur. Bu da hastanın dizini daha doğal hissetmesini, günlük yaşama ve aktivitelere kolay dönüş yapmasını sağlar” dedi.

Navigasyonlu robotik cerrahi teknolojisini Antalya’da kendi hastanelerinde başarıyla uyguladıklarını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel, hastanelerinde son üç yılda 2000’in üzerinde protez ameliyatları gerçekleştirdiklerini ve bunların yarısının da navigasyon sistemli olduğuna dikkat çekerek, “Başarı oranımız çok fazla, hastalarımız artık tercihlerini robotik navigasyonlu protez ameliyatlarından yana kullanıyorlar. Hastane olarak ilgiden ve Antalya’yı böylesi önemli bir teknolojiyle buluşturmaktan dolayı çok mutluyuz, çok yakında robotik sistemle kalça protezi ameliyatlarını da yapacağız, bunun için de çalışmalarımız başladı. Robotik diz protezi ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler hastalarımız u ziyaret edebilirler” dedi.

 

Robotik cerrahinin faydaları neler?

•  Daha doğru protez yerleşimi

•  Daha az kemik kesisi

•  Daha az kan kaybı       

•  Daha kısa sürede iyileşme ve günlük hayata dönüş.

Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV

Antalya Haberleri | Sondakikaantalya.com | Antalya Güvenilir Haber | 07 Haber Magazin | Son Dakika Antalya

Tüm hakları saklıdır ® 2014 Antalya Haberleri | Sondakikaantalya.com | Antalya Güvenilir Haber | 07 Haber Magazin | Son Dakika Antalya