Ana Sayfa  /  ANTALYA MAGAZİN  /  
  • Facebook da Paylaş
  • 19-10-2019
  • 0 yorum
  • 10857 okunma
Antalya'nın ve Türkiye'nin Demir Adamı Ali Bıdı kimdir? Detaylar haberimizde! - Yeşilçam Medya Grubuna Özel

Ali Bıdı, 1949 yılında Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı Garipçe Köyü’nde doğdu. 1971 yılında Almanya’ya gitti. Almanya’da sanat okulunu bitirerek, Konstanz Üniversitesi’nin düzenlediği 6 aylık işletme kurslarına ve daha sonra da 6 aylık sıhhi tesisat ve güneş enerjisi kursuna katıldı. 16 yıl Almanya’da çalıştıktan sonra 1987 yılında Türkiye’ye döndü ve Gelişim Teknik Şirketi’ni kurdu.
 
1987 yılında Ali Bıdı tarafından Antalya’da kuruldu. Firma’nın ilk iştigal konusu, güneş enerjisi sistemleri imalatı oldu. Aynı yıl içinde polipropilen tesisat sistemi konusunda pazarının lideri konumundaki Almanya merkezli Aquatherm GmbH Firması';nın Türkiye genel distribütörlüğü alındı.
 
 
% 100 korozyona dayanıklı, özel bir teknikle üretilmiş ve içerisinde özel fusiolen® hammaddesine karıştırılan cam elyaf lifleri bulunan aquatherm borular, ek sağlamlık özelliği taşımaktadır. aquatherm tesisatı sayesinde, su ilk kaynaktan çıktığı gibi saf ve temiz bir şekilde kullanıcıya ulaşmaktadır. LEED (enerji ve çevre tasarımı) kriterlerine de uygunluk gösteren aquatherm boruları bu sayede de ekolojik olarak rakiplerine fark atmaktadır. Bu sistemde; boru bağlantılarında lehim ya da tutkal kullanılmadığından su, kimyasallara ve metal iyonlara karşı tam anlamıyla korunabilmektedir. Uzun ömrü, işçiliğin kolay oluşu, ısı iletim katsayısının düşük oluşu, kireç tutmaması ve yüzey pürüzsüzlüğü malzemenin üstün vasıflarını meydana getirmektedir.
 
Darbeye ve kimyasallara dayanıklı olup, uzun yıllar bozulmadan kullanılabilirlik özelliğine sahiptir. Bazı sebeplerden kaynaklanan iç ve dış korozyona dayanıklıdır. Bu özelliğini farklı uygulama alanlarında kullanan aquatherm, sıhhi tesisat sistemleri, ısıtma-soğutma (fan coil) ve jeotermal sistemleri, yerden ısıtma sistemleri, yangın/sprinkler sistemleri, duvardan ve
tavandan ısıtma ve soğutma sistemlerini geliştirmiştir. Bulunması zor olan çapları da bünyesinde barındıran aquatherm, bu özelliğinden dolayı jeotermal hatların tesisatında da özellikle tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.
 
 
Gelişim Teknik A.Ş., 1991 yılında, yine bir plastik devi olan Wavin Overseas Firması'nın Türkiye genel distribütörlüğünü üstlendi. Aynı zamanda Sayın Ali Bıdı Wavin Firması'nın 1989 yılında tanıtımını yaparak, önce Almanya’da daha sonra tüm dünyada pazara sunduğu, en son teknoloji ürünü özel spesifikasyonlara sahip pis su tesisatı WavinAS Sessizboru® dünya ile eş zamanlı olarak ülkemize kazandırdı.
 
Gelişim Teknik A.Ş’nin yüksek nitelikli ürünlerinden biri olan WavinAS Sessizboru®, sıcak ve kimyasal içerikli atıklara karşı dayanıklı olduğundan ve korozyona uğramadan, delinmeden ve sorun çıkarmadan sessizce görevini yerine getirdiğinden dolayı tercih edilmiştir. Yüksek binalarda kullanılması rahat ve güvenli olan bu ürün, üstün ses yalıtım özelliği ile maksimum düzeyde ses geçirmezliği (4lt/sn’de 11dB) sağlamaktadır. WavinAS atık su tesisatı sessizliğinin yanında, yangın anında zehirli gaz çıkarmaması sebebi ile de tercih edilmektedir. Öyle ki, WavinAS Sessizboru® hammaddesi ASTOLAN için alınan DIN Güvenlik Veri Belgesi, bu hammaddenin olası bir yangın anında toksik olmadığını ve zehirli gaz çıkarmadığını teyit etmektedir.
 
Firma, 1999 yılında, özellikle dünyada ilk ve tek olan ve susuz da kalsa kokuyu %100 engelleyebilen patentli  "Primus" koku fermatürü ile göze çarpan, Avusturya firması Hutterer&Lechner Süzgeç ve Çekvalfler'in Türkiye genel distribütörlüğünü aldı ve böylelikle ürün gamına bir ilki daha eklemeyi başardı.
 
HL (Hutterer&Lechner) Sifon, Süzgeç ve Pis Su Çekvalfleri, planlama aşamasından başlayarak montajda kolaylık ve teknik üstünlük kriterlerine uygun olarak üretilen bu ürünlerin öne çıkan özellikleri detaylarında gizlidir. Yer süzgeçlerinin içinde bulunan yapı koruması, süzgeç başlığının deforme olmaması için kullanılan koruyucu kapağı ve bunun içine gömülmüş servis anahtarı gibi detaylar HL ürünlerini öne çıkarmaktadır. Yer süzgeçlerini, ÖNORM B 2501 standardına uygun olarak, sulu ve susuz çalışan koku fermatürü ile üreten ilk ve tek şirket HL firmasıdır. Bu standartlara göre az ya da seyrek kullanımlı yer süzgeçlerinde, hem su seviyesi olmalı hem de mekanik fonksiyon bulunmalıdır.
 
Sayın Bıdı, 2013 yılında Ali Bıdı Sağlıklı Yaşam A.Ş. adı altında Physiotherm derin ısı kabinlerini Türkiye’ye getirerek, sağlıklı yaşam alanında bir ilke imza atmıştır. Kabinler, rahatsızlıkları doğal bir şekilde yatıştırmak amacıyla ısının gücünü kullanır. Uzun vadeli iyi olma hissi sağlar ve sağlığınızı desteklemektedir.
 
Yeşilçam Medya Haber Grubu / Genel Yayın Yönetmeni - Akın Gürleyen
Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV