TERS AÇI

ASUDE BÜRÇEK

Tarih : 06-03-2019 10:56

"Engel Olma Destek OL"

   Gözlerimiz,kulaklarımız, elimiz,kolumuz, bacağımız, annemiz ya da babamız... Hayattayken kıymetini bilemediğimiz,farkına varamadığımız,onların yokluğunda hayatımızın ne kadar çekilmez bir halde olduğunu anlayamadığımız Allah’ın bize lütfetmiş olduğu şükür sebeplerimizden sadece birkaçıdır.

 

  Bugünkü yazımızda bu sıraladığım şeylerden sadece bir tanesini, gözümüzü ele alıcaz ve görme engellilerin hayatlarına bir nebze de olsa giriş yapıp çektikleri zorlukların farkına varıp dış görünüşümüzle ilgili beğenmediğimiz her ne varsa onu bir kenara bırakarak aslında ne kadar büyük bir nimete sahip olduğumuzun farkına varmaya çalışacağız.

 

  En son neye üzüldüğünüzü ya da neye kafayı takıp geceleri uykunuzun kaçtığını hatırlıyor musunuz? Üzüldüğünüz sebep her ne ise onu bir kenara bırakıp şimdi sizden yapmanızı isteyeceğim şeyleri yapmanızı ve moralinizi bozan, sizi rahatsız eden şeylerle kıyaslamanızı istiyorum. Gözünüzü kapatın ve günlük hayatta yapmakta olduğunuz işleri beş dakikalığa mahsus gözünüz kapalı bir şekilde yapmaya çalışın. Yürümek, yemek yemek, bir yerden bir yere ulaşmaya çalışmak, ev işlerinizi yapmak ya da televizyon seyretmek...  Beş dakikalığına mahsus dahi olsa birçoğunuzun yapmakta güçlük çektiğini ya da dayanamayıp gözlerini açtığını biliyorum.

 

  Örnek verdiğim, yapmanızı istediğim şeyleri sıralarken görme engellilerin normal hayatta görmemeleri dışında çekmiş oldukları zorluklardan bahsetmedim bile, örneğin yolda yürürken birinin koluna çarpıp umursamayışından, engellilerin kullanabilmesi için tasarlanmış  yollar olduğu halde o yolların amacının dışında kullanılmasından,insanların engellilere karşı olan önyargılarından, göremeyişlerinden faydalanmalarından, engelli alanlarının işgal edilmesinden ya da dalga geçilmesinden bahsetmedim. Bu saymış olduğum örnekler çok sınırlı örnekler olmakla birlikte gözlem gücüne dayanmaktadır. Zaten belirli oranda  zor olan hayatlarını daha da zorlaştırıyoruz.

 

 Okurlarımın bu saydığım özelliklerin kendilerinde bulunmadıklarını ve kendilerinin engellilere karşı herhangi bir kötülük yapmadıklarını,zarar vermediklerini,onları olumsuz etkilemediklerini düşündüklerini ve kendilerini bu şekilde avuttuklarını hesaba katarak örneklerime engelliler için en önemli olduğunu düşündüğüm maddeyi ekliyor ve bir engelliyle karşılaştıklarında onları ötekileştirip ötekileştirmediklerini onlara,diğer insanlardan farklı gözle bakıp bakmadıklarını sormak istiyorum. Belki de sadece onları itip kakmayarak sorumluluktan kurtulamıyoruzdur. Belki de onlara acıyan, kıyamadan bir üslupla yaklaştığımız zamanlar en çok zarar verdiğimiz zamanlardır…

 

 Okurlarımın son vermiş olduğum maddeyle birlikte kendileriyle bir iç muhasebe yapmalarını istiyor ve her bir uzvumuz için Allah’a şükretmemiz gerektiği gibi gözümüz konusunda da defalarca kez şükretmemiz gerektiğini hatırlatıyor, bu yazmış olduğum yazının yararlı olabilmesini diliyorum… 

 

 

  Bu yazımın yayınlamasında emeği geçen Kenan Şeref DEMİRKAN'a saygılarımla…

  • Facebook da Paylaş

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV