Ana Sayfa  /  SAĞLIK  /  Türk Doktor, Hücre, Doku ve Organ Basacak Üç Boyutlu Biyoyazıcı Üretti
  • Facebook da Paylaş
Türk Doktor, Hücre, Doku ve Organ Basacak Üç Boyutlu Biyoyazıcı Üretti
  • 25-05-2019
  • 0 yorum
  • 11102 okunma
Doktor İbrahim Tarık Özbolat ürettikleri 3B biyoyazıcılar ile hücre, organ ve doku basımı işlemleri yaptıklarını açıkladı. Özbolat, biyoyazıcılarla basılacak derinin tedavide yakın zamanda kullanılabileceğini söyledi.

ABD'nin Penn State Üniversitesinde çalışmalar yürüten Doç. Dr. İbrahim Tarık Özbolat, hücre, organ ve doku basımı işlemleri yapabilen biyoyazıcı ürettikleri söyledi. Özbolat kısa bir süre sonra direk canlı üzerinde çalışmalar yapacaklarını da açıkladı.

Doç. Dr. İbrahim Tarık Özbolat, Sanko Üniversitesinde düzenlenen bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Gaziantep'te, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 13 yıldır doku mühendisliği alanında araştırmalar yaptığını, şu anda da organ basımı alanında dünyanın sayılı laboratuvarlarından birini yönettiğini söyledi.

"BU YAZICILAR İLE HÜCRE, DOKU, ORGAN BASILACAK"

Mühendis ve kimyagerlerden cerrahlara, dişçilerden veterinerlere kadar pek çok alandan 20 kişilik ekibiyle 3B biyoyazıcılar ve kullanım alanlarıyla ilgili çalışmalar yürüttüğünü aktaran Özbolat, hücre, organ ve doku basımı işlemlerini yapan bu yazıcıların üretimini de yaptıklarını belirtti. Özbolat, şöyle devam etti:

"Biz şu anda laboratuvarımızda 12 çeşit doku yapıyoruz. Akciğer, deri, kemik, kıkırdak, pankreas, tümör modelleri, kalp, deri dokuları ya da ikisinin birlikte olduğu dokular yapıyoruz. Hepsinde hedeflenen nokta farklı. Örneğin akciğer modelinde daha çok akciğer hastalıklarının tedavilerinin çalışılabileceği doku modeli yapıp bunların denenmesini sağlıyoruz. Kanser tedavisinde de ilaçları, immün terapileri, hasta üzerinde denemeden önce nasıl sonuç vereceğini ürettiğimiz küçük dokular üzerinden görülebilir. Bu yapılan hataları asgariye indirecek bir teknoloji. Eczacılıkta, değişik ilaçların geliştirilmesi için pankreas modeli yapıyoruz.

Tip1 ve Tip2 diyabet için üretilen ilaçlar, pankreastaki insülin üreten hücrelere nasıl etki edecek? Akciğer, pankreas gibi bazı organlarda test amaçlı dokular üretirken, transplant için organlar da üretmeye çalışıyoruz. Hastaya hiç geçmedik ama hayvan deneyleri yürütüyoruz."

Doç. Dr. Özbolat, yakında küçükbaş ve büyükbaş hayvan çalışmalarına başlayacaklarına dikkati çekerek biyoyazıcıları direkt olarak kliniğe sokmak istediklerini ifade etti.

Kemik basımı böyle yapılıyor

"DİREK CANLININ ÜZERİNE DOKU BASABİLİYORUZ"

Yaptıkları çalışmalarda direkt olarak canlının üzerine dokuyu basabildiklerini anlatan Özbolat, "İsviçre Osteoloji Vakfından yeni bir proje aldık. Bu vakıf kemik ve dişçilik alanındaki çalışmaları destekliyor. Altı kollu bir biyoyazıcıyla, biyo malzemeyi bunların içinde hücreler de olabilir veya başka malzemeler de olabilir, tarayıp oraya dokuyu yazıyor. Dokunun yazıldığı bölge 6-8 hafta arasında tamir oluyor. Şu an deneyler devam ediyor." dedi.

Özbolat, laboratuvar olarak 3B biyoyazıcılarla kıkırdak ve deri basımında önde olduklarını dile getirerek şunları kaydetti:

"Biyoyazıcılarla basılan, damarlaşma olmayan dokuların kliniğe geçişi yakın zamanda olabilecek. Belki 5 sene içinde. Örneğin, kulak ve burundaki, diz kapağındaki kıkırdak dokuları tamir edebilecek yamalar yapabileceğiz. Yaralanmalar, yanıklar, diyabette bağlı iyileşmeyen yaralar için deri basılabilecek ve kullanılabilecek. Deri, diğer organlara göre çok basit bir organ. Kalp, pankreas, karaciğer gibi fonksiyonel olarak karışık organların yapımı daha uzun belki önümüzdeki 20 yıllık dönemi alabilir. Bundan 10 yıl önce biz sadece hücre basabiliyorduk. 10 yıl sonra şimdi biz doku yapıyoruz. Belki 10 yıl sonra da damarlı, fonksiyonel olarak karışık organları da artık göreceğiz."

 

 

 

 

 

 

Kaynak: AA

 

 

 

 

WhatsApp İhbar Hattı

       0505 774 7 447
             MAİL
07habermagazin@gmail.com

    HABER MÜDÜRÜ 

GENEL YAYIN YÖNETMENİ

KENAN ŞEREF DEMİRKAN

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV

Antalya Haberleri | Antalya Son Dakika | Antalya Güvenilir Haber | 07 Haber Magazin | ReklamlarBurada.com | Markabu.net

Tüm hakları saklıdır ® 2014 Antalya Haberleri | Antalya Son Dakika | Antalya Güvenilir Haber | 07 Haber Magazin | ReklamlarBurada.com | Markabu.net