Ana Sayfa  /  GÜNDEM  /  
  • Facebook da Paylaş
  • 07-11-2018
  • 0 yorum
  • 3998 okunma
3. Havalimanı işçileri hakkında iddianame: Sendikacılık ve eyleme katılmak suç sayıldı!
İstanbul 3. Havalimanı inşaatındaki insanlık dışı çalışma ve barınma koşulları ile iş cinayetlerine karşı eylem yaptıkları için gözaltına alınan ve bir kısmı tutuklanan işçilerden 61’i hakkında dava açıldı. Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede işçiler, çalışma şartları ‘bahanesiyle’ toplanarak eylem yapmak, çalışmak isteyen işçilere engel olmak, kolluk güçlerine direnmek, tel örgütlere ve bazı araçlara zarar vermekle suçlanıyor.
 
SENDİKACILIK SUÇ OLDU
 
Hakkında dava açılan 61 kişi arasında tutuklu İnşaat-İş Sendikası temsilcileri ile Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut da yer alıyor. İddianamede sendikacılar, "işçilere hitaben konuşma yapmak", "WhatsApp grubundan yazışmak" ve "eylemi yönlendirmek"le suçlanıyor.
 
İddianamede, Özgür Karabulut hakkında şöyle deniyor: “Şüphelinin Dev Yapı-İş Genel Başkanı olduğu, olay günü şantiyeye gelerek işçileri yönlendirdiği, işçilere hitaben konuşma yaparak direnişi bırakmamaları noktasında telkinlerde bulunduğu, işi yavaşlatma ve işçilerin işe gitmemesini sağlamak için sürekli olarak konuşmalar yaptığı ve ‘sendika’ isimli whatsapp grubundan da yazmış olduğu mesajlarda direnişi devam ettirmeye çalışarak işçileri yönlendirdiğinin anlaşıldığı…”
 
ŞİRKETLE GÖRÜŞMEK DE SUÇ
 
İddianamede, İnşaat-İş Sendikası’ndan Özkan Özkanlı için ise şu ifadeler yer alıyor: “Şüphelinin İnşaat İşçileri Sendikası üyesi olduğu, şantiye alanında çalışan işçi dahi olmadığı, sözde sendika görevlisi olarak olaylara katıldığı, İGA ana yerleşkesinde toplantıya katıldığı, toplantı sonrası işçilerle buluşarak toplantıdan çıkan sonuçlarla ilgili duyuru yaptığı…”
 
'AKTİF ŞEKİLDE' YÜRÜMÜŞLER!
 
İddianamede işçilere yönelik suçlamalardan bazıları ise şöyle:
 
Eyleme katılmak,
‘Yönetim istifa’ sloganı atmak,
Aktif şekilde yürüyüş yapmak,
WhatsApp’tan yazışmak,
CHP’lilerin ve sendikacıların konuşmalarına iştirak etmek,
Slogan atarak ve grupla birlikte hareket ederek jandarma müdahalesine engel olmaya çalışmak,
Fotoğraf ve video çekmek…
 
31’i tutuklu 61 işçi ve sendikacıya açılan dava Gaziosmanpaşa 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruşma tarihi 5 Aralık günü saat 9.30 olarak belirlendi.
 
KAYNAK: BİRGÜN
 
 

WhatsApp İhbar Hattı
    0505 774 7 447
         MAİL

07habermagazin@gmail.com

HABER MÜDÜRÜ
METİN YURTSEVEN
GENEL YAYIN YÖNETMENİ
ŞEREF DEMİRKAN

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV

07 HABER MAGAZİN 07 HABER ANTALYA HABERLERİ haber Antalya son dakika Antalya haberleri Antalya son dakika haber antalya haberi 07 ANTALYA HABER 07 Bİ

Tüm hakları saklıdır ® 2014 07 HABER MAGAZİN 07 HABER ANTALYA HABERLERİ haber Antalya son dakika Antalya haberleri Antalya son dakika haber antalya haberi 07 ANTALYA HABER 07 Bİ